Anasayfa / Sosyal Tesisler / Uzun Kuyu

Karpuzlu İlçesi’nde bulunan eski Uzunkuyu, Belediye Başkanlığı’nın girişimleri ile yeniden canlandırıldı. Bir zamanlar Karpuzlu Demircidere köyü iken bölgede yaşayanların su ihtiyacının karşılandığı ve yoldan geçen kervanların su içip dinlendiği Uzunkuyu artık turizme ve piknik yapan vatandaşlara hizmet verecek.

 

Uzunkuyu’nun Karpuzlu’da yer alan önemli tarihi miraslardan biri olduğunu belirten Belediye Başkanı Tuğrul Ozan, “Belediye olarak amaçlarımızdan biri gençlerimizi geçmişimizi ve tarihi değerleri tanıtmak. Eski adı Demircidere olan ilçemizin eskiden içme suyu bu kuyudan karşılanır, o zamanlar köy olan Demircidere’ye gelen önemli misafirler ve devlet erkanı da burada karşılanırmış.

 

Bir çok tarihi olaylara da tanıklık eden bu mekanın bir başka özelliği ise Kervanlar burada dinlenip buradan su alırmış. Unutulmaya yüz tutmuş bu mekanı ve kuyuyu canlandırdık” dedi.
Kaymakam Durdu Yusuf Arık ile birlikte kuyu ve çevresinde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Ozan, kuyudan çıkrıkla su çekip hayvanların su içebilmesi için yalağa su döktü.